خاص‌ترین و زیباترین مساجد ایران و جهان

درست ۵۲ سال پیش در چنین روزهایی بود که مسجدالاقصی قبله اول مسلمانان توسط صهیونیستها به آتش کشیده شد. در نتیجه این اقدام، ۱۵۰۰ متر مربع از فضای مسجد از بین رفت و منبر تاریخی آن سوخت.

از سال ۱۳۸۲ شمسی (۲۰۰۳)، به پیشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران و با تصویب وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در اجلاس تهران هفته جهانی مسجد از سی ‏ام مرداد ماه برابر با ۲۱ اوت نامگذاری شد.

 

مسجد علاوه بر پایگاهی برای امور عبادی پایگاهی مناسب برای فعالیت های مردمی و اجتماعی است. در کشور خودمان هم مساجد از ابتدا در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان پایگاهی برای فعالیت های سیاسی و اجتماعی و انقلابی بوده اند. مطمئناً خیلی از ما شادمانی رزمندگان اسلام در کنار مسجد جامع خرمشهر پس از آزادسازی این شهر از چنگ رژیم بعث عراق را فراموش نکرده ایم.

به همین بهانه و به مناسبت هفته جهانی مساجد، در این گزارش به معرفی زیباترین و خاص ترین مساجد ایران و جهان به لحاظ نوع معماری آنها می پردازیم. قابل ذکر است که تعداد این مساجد خیلی زیاد است و ذکر همه آنها ممکن نیست و تنها به برخی از آنها اشاره می شود.

 


خاص ترین و زیباترین مساجد جهان

مسجدالاقصی/ فلسطین

مسجدالاقصی

مسجدالاقصی به لحاظ نوع ساخت بسیار چشمگیر و خیره کننده است؛ بارها مورد حمله صهیونیست ها قرار گرفته و چند بار در طول تاریخ دچار بلایای طبیعی مثل زلزله شده است. این مسجد به عنوان سومین مکان مقدس در اسلام شناخته می شود و در قرآن روایت شده است که معراج پیامبر از مسجد الحرام به این مسجد بوده است.

مسجد بزرگ «شیخ زاید»/ ابوظبی امارات

مسجد بزرگ «شیخ زاید»

هزینه ساخت این بنا، دو میلیارد و ۱۶۷ میلیون درهم امارتی بوده است. مسجد «شیخ زاید» روی تپه ای به ارتفاع ۹ متر از سطح زمین ساخته شده است. طبق بررسی های صورت گرفته از سوی سازمان کنفرانس اسلامی، قبه اصلی این مسجد بزرگترین قبه در جهان است که ارتفاعی ۸۳ متری دارد و قطر داخلی آن ۳۲ متر است.

مسجد «ایاصوفیه»/ ترکیه

مسجد «ایاصوفیه» ترکیه

مسجد «ایاصوفیه» معروف ترین مسجد ترکیه است؛ این بنای تاریخی سالانه حدود سه میلیون گردشگر جذب می کند. «ایاصوفیه» در دوره امپراطوری بیزانس، کلیسا بوده و بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. پس از فتح استانبول، «سلطان محمد دوم» دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند.

مسجد حسن دوم/ مراکش

مسجد حسن دوم در مراکش

این مسجد دارای بلندترین مناره جهان و یکی دیگر از زیباترین مساجد جهان در آفریقا و در مجاورت اقیانوس اطلس است که نمایی بی نظیر دارد. مسجد حسن دوم مناره ای ۲۱۰ متری دارد که سبب شده آن را در بین مساجد جهان متمایز کند. معمار این بنا میشل پینسیو بوده که به بهترین شکل طراحی آن را انجام داده است. او به دستور شاه حسن دوم این عمل را به انجام رساند. بعد از اینکه ساخت این مسجد با مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار و به واسطه کمک های مردمی پایان یافت، توریست ها توانستند در سال ۱۹۹۳ از بخش های مختلف آن بازدید به عمل آورند.

مسجد پوترا/ مالزی

مسجد پوترا در مالزی

مسجد پوترا به واقع یکی از زیباترین مساجد جهان است که تماشای آن برای هر توریستی دلپذیر و جذاب است. انعکاس رنگ صورتی که در نمای مسجد به کار رفته در آب های دریاچه پوتراجایا سبب ایجاد منظره ای حیرت انگیز می شود که گردشگران تور کوالالامپور را به وجد می آورد. گنجایش کلی مسجد پوترا ۱۵ هزار نفر است. مناره مسجد ۱۱۶ متر و گنبد آن ۷۶ متر ارتفاع دارد. نام این مسجد مدرن، برگرفته از اسم اولین نخست وزیر مالزی است.

زیباترین و خاص ترین مساجد ایران

مساجد ایرانی فقط چشم اندازی از مذهب را نشان دنیا نمی دهند بلکه بازتابی کامل از سلیقه، درک هنر و معماری جذاب ایرانی هستند. گاهی اوقات زیباترین مساجد ایران و بناهای ماندگار قدیمی دیگر باعث می شوند، انگشت به دهان از خود بپرسیم چطور و چگونه در سالهای پیشین این طراحی ها شکل گرفته اند.

مسجد شیخ لطف الله/ اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله در شهر اصفهان در سال های ۱۶۰۲ و ۱۶۱۹ میلادی به فرمان شاه عباس اول پادشاه صفویه ساخته شد. معماری این بنا بسیار خاص و زیباست تا جایی که رابرت بایرن گردشگر جهانی در این باره اظهار نظر کرده و اصفهان را یکی از زیباترین شهرها به واسطه ساخت مساجد و ابنیه تاریخی اش دانسته تا جایی که می تواند با آتن و رم رقابت کند. گنبد مسجد شیخ لطف الله مدتی است که در حال مرمت است؛ مرمتی که حاشیه ساز هم شد و رنگ بندی بخش مرمت شده با سایر بخش های گنبد متفاوت بود و صدای اعتراض فعالان میراث فرهنگی را در آورد.

مسجد امام/ اصفهان

مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان را شاهکاری در هنر معماری ایران می دانند. مسجد امام اصفهان نمونه بارزی از هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی و اسلامی به شمار می آید که یکی از زیباترین مساجد جهان را ساخته است.

مسجد نصیرالملک/ شیراز

مسجد نصیرالملک

در محله گودعربان و خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد شاه چراغ واقع است. مسجد نصیرالملک (مسجد صورتی) یکی از زیباترین مساجد جهان در کشور ما و در شهر شیراز قرار دارد که مسجد نصیرالملک نامیده می شود که به مسجد صورتی شهرت دارد. مهمترین ویژگی این مسجدِ دلربا کاشی کاری ها و مقرنس کاری های انجام شده در آن است که جلوه ای تماشایی به آن بخشیده و آن را ارزنده کرده است. نام صورتی از کاشی های صورتی رنگ به کار گرفته شده در این مسجد الهام گرفته است. پنجره های رنگارنگ مسجد همزمان با تابش پرتوهای خورشید، درخشندگی رنگ ها را به نمایش در می آورد که چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می کند.

مسجد چوبی/ نیشابور

مسجد چوبی نیشابور

شاید فکر کنید که برای دیدن این مسجد لازم باشد راهی هند یا مالزی شد، اما نه! اولین مسجد چوبی دنیا در دهکده چوبی شهرستان نیشابور خانه کرده است؛ مسجدی که عمر آن به ۳۰ سال هم نمی رسد. این مسجد تمام چوب که حتی سینی های آبدارخانه آن هم چوبی است می تواند زلزله ۸ ریشتری را تحمل کند!

شاهچراغ/ شیراز

شاهچراغ

شاهچراغ هم مسجد است و هم مزار پسر ارشد امام هفتم شیعیان یعنی امام موسی کاظم و آرامگاه برادر امام رضا.وقتی وارد مسجد می شوید، دنیایی دیگر از زیبایی مقابل چشمانتان ظاهر می شود؛ آینه کاری بر در و دیوار مسجد شاهچراغ و انعکاس نورها در فضای مسجد هم زیباست و هم روحانی.

مسجد کبود/ تبریز

مسجد کبود

در سال ۸۴۵ هجری، مسجد کبود تبریز ساخته شده است. اگر این روزها به آن سر بزنید هنوز هم با وجود گذشت زمان و تخریبی که زلزله سال ۱۱۵۸ هجری به آن وارد کرد، زیبایی های مسجد کبود انکارناشدنی است. رنگ لاجوردی، رنگ قالبی است که در کاشی کاری های متنوع مسجد دیده می شود. کتیبه هایی با خط کوفی و ثلث و بنای آجری اصلی باعث می شوند که مسجد کبود هم راهی به فهرست زیباترین مساجد ایران پیدا کند.

مسجد گوهرشاد/ مشهد

مسجد گوهرشاد

گوهرشاد بانویی بوده که دستور بنای مسجد معروف گوهرشاد را داده است. اگر به حرم امام رضا رفته باشید حتما این مسجد را در مجموعه زیارتی حرم دیده اید. گوهرشاد همسر شاهرخ یکی از پادشاهان تیموری بوده است. این مسجد بارها مورد هجوم خشم طبیعت (زلزله سال ۱۰۸۴) یا انسان ها (گلوله باران روس ها در سال ۱۳۳۰) قرار گرفته، ولی همچنان به حضور قدرتمند خود به عنوان یکی از زیباترین مساجد ایران ادامه می دهد. گنبد مسجد گوهرشاد، حدود ۴۱ متر ارتفاع دارد و از بیرون با آجرهای لعابدار و خط کوفی تزئین شده است. دو مناره مسجد هم هر یک ارتفاعی ۴۳ متری دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید