سفر به تاریخ در تعطیلات

کرونا دلتا کشور را در برگرفته و بسیاری از مردم را دچار هراس کرده است،‌ گفته‌ می‌شود هم تعداد کسانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند تقریبا دو برابر شده و هم میزان آمار مرگ‌ومیر افزایش خواهد یافت. با این حال شهروندان از ماندن در خانه هم خسته‌اند،‌ یک‌ سال ونیم زندگی در شرایط بحرانی و بین موج‌های مختلف این ویروس توان و رمق بسیاری را از بین برده و برخی را به مرز افسردگی کشانده است،‌ با اغلب کسانی که صحبت می‌کنیم ناامیدند و چشم‌اندازی از بهبود نمی‌بینند. اگر به آنها بگوییم می‌شود از این زمان که به جای سفر، بیشتر به ماندن در خانه می‌گذرد بهره‌ای می‌توان برد می‌گویند یک و نیم سال بودن در خانه دیگر برای آنها اشتیاق به دیدن هر فیلم و سریالی را از بین برده و ترجیح می‌دهند با مشاوران و تراپیست‌ها‌ برای بهبود وضع‌شان صحبت کنند.

با وجود همه این احوال می‌شود این روزهای پاندمی‌ را تنها به گلایه از روزگار و ویروسی که به جان زندگی‌مان افتاده سپری نکرد و از آن بهره برد، زیرا با همه خوب و بدش این روزها می‌گذرد و از دل این فضای خاکستری بالاخره دوباره امید به زندگی چونان ققنوسی رنگین بیرون خواهد آمد. آن وقت است که اگر به گذشته نگاه کنیم فکر می‌کنیم می‌شد این زمان را بهتر گذراند،‌ به ویژه با امکاناتی که در اختیار داریم و در گذشته وجود نداشتند. نمونه‌اش خواندن داستان‌هایی از شاهنامه با دوستانی که در ایران داریم یا در خارج از کشور زندگی می‌کنند. قبول است که شاهنامه با ۵۵ هزار بیت زمان زیادی برای خواندن می‌خواهد، اما خواندن داستان سیاوش، رستم و سهراب،‌ کیخسرو، اسفندیار  و… چه؟ این داستان‌ها که هر کدام در چند جلسه تمام می‌شوند و می‌توان از خواندن‌شان حظ وافر برد. برای اغلب ما ایرانی‌ها شاهنامه یک سند ملی است،‌ سندی که بر اساس آن هویت خود را تعریف می‌کنیم،‌ با قهرمانان آن همراه می‌شویم و به قول فردوسی در می‌یابیم «پژوهنده روزگار نخست/ گذشته سخن ها همه باز جست/ ز هر کشوری موبدی سالخورد/ بیاورد کاین نامه را یاد کرد/ بپرسیدشان از کیان جهان/ وزان نامداران فرخ مهان/ که گیتی به آغاز چون داشتند/ که ایدون به ما خوار بگذاشتند/ چه گونه سرآمد به نیک‌اختری/ برایشان همه روز کندآوری». برای داشتن کمتر اشتباهی در این متن هم باز گزینه‌ها فراوان است هم می‌شود به پادکست فردوسی‌خوانی مراجعه کرد که علاوه بر خوانش شعر درباره‌ بیت‌های دشوار توضیح می‌دهد. علاوه بر این پادکست می‌توان شاهنامه با تصحیح  استاد جلال خالقی ‌مطلق را تهیه کرد که توضیح برخی ابیات آن هم در اینترنت موجود است. استاد خالقی‌ مطلق با مقایسه ۱۵ نسخه شاهنامه طی ۵۰ سال جدیدترین تصحیح را دارد.  اگر شاهنامه را خوانده‌اید چرا سراغ نظامی ‌نروید،‌ نظامی‌ با داستان‌هایی اعجاب ‌انگیز از هفت‌پیکر یا خسرو و شیرین و دیگر آثار این شاعر. برای فهم شعر او هم نگران نباشید پادکست‌هایی با خوانش هفت‌پیکر و خسرو و شیرین وجود دارد که به راحتی می‌توانید آنها را گوش داده یا با کتاب تطبیق دهید.

در زمان گوش دادن و خواندن بیت‌ها مطمئن باشید از کرونا و همه مصائبی که این روزها با آن سر و کار دارید لحظه‌ای فارغ می‌شوید.  گاهی هم که دیگر میل به بیرون زدن از خانه از ماندن،‌ گوش دادن  به پادکست یا دیدن فیلم و سریال پیشی می‌گیرد می‌توانید در کنار رفتن به پارک و بوستان‌های شهر و مناطقی که خلوت‌تر است از رانندگی در جاده‌هایی که طبیعت زیبایی دارد بهره ببرید. در تهران نمونه‌اش جاده‌هایی که به فیروزکوه یا روستاهای شمال (داخل محدوده) تهران ختم می‌شود و هوای خنکی هم دارد. در این جاده‌ها که همراه با دوستان یا خانواده هستید یک جا که خلوت است کنار بزنید و از طبیعت لذت ببرید. به این ترتیب می‌توانید یک نیم‌روز خوب بیرون از خانه باشید در حالی که مطمئن هستید در مکان پرخطری حضور نداشته‌اید. اگر هنوز فکر می‌کنید گوش دادن به پادکست‌‌هایی مانند هفت‌پیکر یا خسرو و شیرین برای شما خسته‌کننده خواهد بود کافی است یک بار امتحان کنید،‌ آنقدر جذب آن خواهید شد که اولین گزینه خریدتان کتابی از حکیم نظامی‌ گنجوی یا شاهنامه است و بعد این فکر که چرا زودتر سراغش نرفته‌اید.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید