جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱

رونق گردشگری سلامت در شهر ۱۰۰ هزار نفری با بازار ۲ میلیارد نفری!

چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور را دارد و همسایگی اش با دریای عمان و اقیانوس هند، و دسترسی‌اش به آسیای میانه، بازاری ۲ میلیارد نفری را در اختیارش قرار داده است.

چابهار شهری است در جنوب شرق ایران، واقع در استان سیستان و بلوچستان؛ شهری در نزدیکی مرز پاکستان با جمعیت حدود ۱۰۰ هزار نفر. همسایگی چابهار با دریای عمان و اقیانوس هند، آن را به بهترین نقطه برای دسترسی ایران و کشورهای آسیای میانه به آب‌های آزاد تبدیل کرده است.

موضوعی که این بندر کوچک را برای اقتصادهای بزرگی همچون هند و چین نیز جذاب کرده و می‌تواند آن را به کانون ترانزیت کالا در منطقه‌ای با جمعیت حدود ۲ میلیارد نفر تبدیل کند.

بندر شهید بهشتی چابهار، تنها بندر اقیانوسی کشور

چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور را دارد. بندر شهید بهشتی حدود ۱۷۰ کیلومتر با بندر گوادر پاکستان و کمتر از ۱۵۰۰ کیلومتر با بمبئی در هند فاصله دارد. این بندر با قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما، ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون تن کالا را در سال دارد، که می‌تواند تا ۱۵ میلیون تن نیز ارتقا پیدا کند. این اعداد وقتی اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد که بدانیم بیش از ۹۰ درصد تمام تجارت خارجی ایران از طریق مرزهای دریایی صورت می‌گیرد و چابهار حداقل ۵۰۰ کیلومتر از بندرشهید رجایی بندرعباس به اقیانوس‌ها نزدیکتر است. با این حساب، تجارت در این منطقه می‌تواند هزینه‌ها و مخاطرات واردات و صادرات را به شکل محسوسی کاهش دهد. این قابلیت‌ها باعث شده که توسعه چابهار در سال‌های اخیر مورد توجه ویژه قرار بگیرد. در این بندر بیش از ۲۰۰ هکتار زمین جدید از دریا با استفاده از لایروبی استحصال شده است.

چابهار و ظرفیت گردشگری سلامت

چابهار به دلیل فاصله کم  و ارتباطش با دو کشور افغانستان و پاکستان و فاصله ۷۰۰ کیلومتری از شهر ۲۰ میلیونی کراچی می‌تواند ظرفیت فوق العاده ای نیز در حوزه صادرات و گردشگری باشد. از این رو پروژه هایی چون بیمارستان تخصصی چابهار قرار است بخشی از نیاز گردشگری سلامت را تامین کند. هتل ها و ورزش های آبی نیز برای جذب گردشگران طراحی شده و صنایع تبدیلی مواد تولیدی در استان قرار است در خدمت صادرات قرار گیرد.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار