چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲

بازدید مجازی از سایت گردشگری موزه تروا در ترکیه

یک میلیون نفر در ایام کرونایی از موزه تروا در استان چاناک‌قلعه ترکیه بازدید مجازی داشتند.

موزه تروآ که در ورودی شهر باستانی ۵ هزار ساله تروآ در استان چاناک‌قلعه ترکیه واقع شده٬ در دوره شیوع ویروس کرونا نیز با اتخاذ تدابیر لازم به میزبانی از بازدیدکنندگان ادامه داده و در محیط مجازی نیز درهای خود را به روی علاقه‌مندان گشوده و شاهد بازدید یک میلیون نفری بوده است.

موزه تروآ که متشکل از ۱۲ هزار و ۷۵۰ متر مربع فضای داخلی از جمله ۳ هزار متر مربع سالن نمایشگاهی است٬ طی ۵ ماه از ژوئن تا اکتبر ۲۰۱۹ میزبان ۵۹ هزار و ۲۹۴ بازدیدکننده بوده است.

در پی شیوع ویروس کرونا، این رقم در دوره مشابه امسال به ۳۱ هزار و ۷۱۸ نفر کاهش یافته است. البته پس از همه‌گیری کرونا، موزه مجازی تروآ توسط وزارت فرهنگ و جهانگردی در اینترنت ایجاد شد که حدود یک میلیون بازدید کننده داشته است.

ریدوان گؤلجوک٬ مدیر موزه تروآ در مصاحبه با خبرنگار آناتولی با اشاره به اینکه در ماههای ژانویه و فوریه امسال شاهد افزایش آمار بازدیدکنندگان بودیم٬ اظهار داشت: ژانویه امسال شاهد رشد صد درصدی بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته بودیم. این افزایش در فوریه نیز ادامه یافت اما پس از آن با شیوع کرونا مجبور شدیم موزه را از ۱۸ مارس تا ۱ ژوئن تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: پس از این تاریخ موزه مجددا بازگشایی شد اما شهروندان با احتیاط از آن استقبال کردند. به طوریکه با افت ۸۰ درصدی نسبت به سال قبل مواجه بودیم. اما در ماههای بعد مثلا در سپتامبر شاهد افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سپتامبر سال قبل در موزه-مقبره آپولون سمینتئوس (Apollon Smintheus) بودیم. در این ماه بازدیدکنندگان موزه تروا نیز سی درصد افزایش یافت. موزه آسوس در استان چاناک‌قلعه نیز در ماه آگوست در بین ۹ موزه پربازدید ترکیه بوده است.

گؤلجوک با بیان اینکه قبل از همه گیری ویروس کرونا موزه مجازی وجود نداشته٬ اظهار داشت: وزارت فرهنگ و جهانگردی ۱۰ روز پس از شناسایی این ویروس در ترکیه، موزه مجازی تروآ را افتتاح کرد. این موزه خیلی زود با ۵۰۰ هزار بازدید کننده مواجه شد که اکنون به حدود یک میلیون بازدیدکننده رسیده است. با توجه به بازدیدهای شبکه‌های اجتماعی می‌توان گفت که علاقه کلی به این منطقه، فرهنگ، اماکن تاریخی و موزه‌ها بسیار بیشتر از قبل پاندمی است.

وی با اشاره به اینکه فالوئرهای موزه تروآ نیز در طول پاندمی کرونا سه برابر افزایش یافته٬ گفت: گروه سنی ۲۴ تا ۳۴ سال بیشترین تعداد بازدیدکنندگان مجازی از موزه را تشکیل می‌دهند.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار