سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷

الحاقات زائد بنای تاریخی گمرک چابهار به حالت اولیه بر می‌گردد

‌مرمت و احیای بنای تاریخی گمرک چابهار گرچه مورد انتقاد قرار گرفته، اما مدیر گردشگری چابهار می‌گوید این بنا پس از اتمام فیلمبرداری به حالت اولیه برمی‌گردد و الحاقات آن حذف می‌شود.

چند روزی است که در فضای مجازی موضوع مرمت بنای تاریخی گمرک در محدوده چابهار مورد انتقاد کارشناسان معماری و مرمت قرار گرفته است، تصاویری از ساختمان گمرک چابهار منتشر شده و مشتاق گوهری مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان نسبت به مرمت این بنای تاریخی، رنگ آمیزی‌های بیرونی و الحاق تزئینات آن واکنش نشان داده و اعلام کرده است که این رنگ و تزئینات همگن با معماری این منطقه نیست. همچنین این بنا برای یک فیلم سینمایی مرمت شده است چه بسا مرمت نادرست آن موجب تبلیغات نادرست درباره معماری چابهار خواهد شد.

پیرو این‌موضوع عدنان حسینی مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار به خبرنگار مهر گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار برای ساخت فیلم «خوشید آن ماه» و نمایش زیبایی‌ها و جاذبه‌های بکر مردم و منطقه در قالب فیلم سینمایی با همکاری و مشارکت هنرمندان بومی بر خود لازم دانستیم در تغییر نگاه نسبت به این استان سهمی ناچیز داشته باشیم تا بتوانیم فضای سنتی مناسب با الهام از معماری بومی این منطقه را در معرض دید همگان قرار دهیم. بناهای تاریخی، خانه‌های بومی و محلی متعددی در شهر بازدید شد و در نهایت با مشورت اساتید و عوامل فیلم بنای تاریخی گمرک در حاشیه ساحل واقع در بافت قدیمی شهر به عنوان محل تصویربرداری انتخاب شد.

وی گفت: فلسفه ورود سازمان منطقه آزاد چابهار در این بنا که سال‌ها در انتظار مرمت و احیای متولیان امر بوده و متأسفانه به دلیل محدودیت در تأمین منابع مالی به یک بنای متروکه تبدیل شده صرفاً معرفی جاذبه‌های این منطقه بوده است. قصد داریم پس از اتمام فیلمبرداری از این بنا به عنوان مرکز فرهنگی و سنتی بهره برداری کنیم. فضایی که توسط عوامل فیلم بر مبنای بررسی فرهنگ و گونه شناسی زندگی مردم بلوچ مطالعه و طراحی شده الزاماً تغییراتی را نه در ساختار بنا بلکه در دکوراسیون و ظاهر بنا در محل فیلمبرداری اجتناب ناپذیر می‌کرد.

مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار در ادامه گفت: مداخله در الحاقات موقت دکوراسیون و تزئینات در اثر با الهام از معماری سنتی بلوچستان برای بالا بردن سطح کیفیت تصویربرداری انجام شده که بعد از اتمام این مرحله با توجه به اصالت و احترام به بنا الحاقات موقت و ناهمگن اصلاح و به حالت اولیه برمی گردد.

حسینی ادامه داد: این اثر تاریخی با سازه خشتی طی سال‌ها بعد از ساخت بنای اولیه الحاقات جدیدی به ان اضافه شد که ساختاری آجری با ملات ماسه، سیمان با سقف تیرآهنی دارد متأسفانه طی چند سال گذشته با نمای آجر و سفال اجرا شده است که جای بحث بسیار از لحاظ رعایت ضوابط و قوانین دارد. کسانی که از مرمت و احیای این بنای تاریخی انتقاد دارند چرا تا به حال که این بنا در حال تخریب بود واکنشی نشان ندادند.

وی در پایان گفت: ما اعتقاد داریم یکی از راه‌های حفاظت از این بناها تغییر کاربری و احیای آن به فضاهای گردشگری و درآمدزاست. عوامل فیلم متعهد به برگشت بنا به حالت اولیه و اصلاح الحاقات مربوط به آن هستند. سازمان نیز نظارت کامل بر اجرای این تعهد دارد. با این وجود اگر اساتید، متخصصان و دلسوزان نسبت به مرمت این بنا نقد دارند قبل از هر گونه اظهار نظر در فضای مجازی راهکارهای پیشنهادی خود را مطرح کنند تا با بهره گیری از خرد جمعی گام مؤثری در احیای مواریث فرهنگی برداشته شود.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار