شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

 

روستای ماخونیک به دلیل معماری جالب و قابل توجه به یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان و به دلیل حضور ساکنان کوتاه قد، به سرزمین لی لی پوتی های ایران شهرت دارد. قدمت این روستا را بر اساس اسناد تاریخی و سنگ نگاره ی مکشوفه از این منطقه به ۳۰۰ سال تخمین زده اند.

اهالی این روستا از شاهان دوران صفوی نیز یاد می کنند. با توجه به سرمای سخت زمستان و کمبود مصالح، بافت مسکونی روستا در دامنه ی تپه، خانه ها بهم فشرده، درکنار یکدیگر و در گودی زمین ساخته شده اند. کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین تر است و دارای یک در کوتاه از تنه ی درختان است و عبور از آن پرزحمت و مستلزم خم شدن است.

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

اغلب یکی دو پله درگاهی را به کف خانه متصل می کند. اغلب خانه های روستا چهارگوش نیستند. خانه ها بسیار کوچک و هرکدام حاوی یک اتاق ده یا دوازده متری هستند که با سنگ و خاک ساخته و سقف آن با شاخ و برگ درختان پوشیده شده است. اغلب به جز یک در ورودی کوتاه هیچ منفذی رو به بیرون ندارند که همه ی این موارد نشان دهنده ابتدایی ترین نوع سکونت در این روستاست.

 

شرایط اقلیمی و ارتباط کم آنها با مراکز اطراف از عوامل کوچک و مجتمع شدن این روستا است. سبک زندگی، آداب و رسوم، فرهنگ و باورهای عجیب ساک نان روستا نظیر گناه دانستن شکار، مصرف گوشت و کشیدن سیگار و همچنین منع مصرف چای از ۵۰ سال پیش و شیطانی تلقّی کردن تلویزیون و ممانعت از ورود آن به روستا از دیگر دلایل جذب گردشگران به این منطقه به شمار می رود.

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

ماخونیک روستایی است که در دهستان دُرُح بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی واقع شده‌است. این روستای از روستاهای شگفت‌انگیز جهان به حساب می‌آید. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۷۳۹ نفر (۱۶۴ خانوار) بوده‌است.

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان می‌باشد و به لحاظ شهرت آن به شهر «لی‌لی‌پوت‌ها»، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد. از روستای ماخونیک تا افغانستان نیم ساعت فاصله وجود دارد و مردم ماخونیک اصالتاً افغانی می‌باشند که در چند قرن پیش از افغانستان کوچ کرده‌اند و ماخونیک را جهت زندگی برگزیده‌اند.

 

پیشنهاد مطلب طبیعت پاییزی الشتر

 

نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار